Avizul de amplasament - Distanțele de siguranța intre clădiri si liniile electrice aeriene

Obtinerea avizului tehnic de racordare (ATR) - fise de soluție, studiu de soluție;
Obținerea avizului de amplasament (AA) - conditii de coexistența;
energie-electrica
Site Admin

Avizul de amplasament - Distanțele de siguranța intre clădiri si liniile electrice aeriene

Mesaj de energie-electrica »

In cadrul acestui topic vom discuta despre distantele de siguranța între cladiri și liniile electrice aeriene.

energie-electrica
Site Admin

Re: Avizul de amplasament - Distanțele de siguranța intre clădiri si liniile electrice aeriene

Ne scrie BUTNARU IONUT:

Buna.
Vreau sa cumpar un teren dar este tranzitat de fire de medie tensiune cu dublu-izolatie pe un sfert de teren.
Intrebarea mea este : care este acum in iunie 2020 distanta minima de la fire si pana la coama casei deoarece as dori sa construiesc o casa pe el si sa nu ma trezesc cu surprize la aviz?
Am auzit ceva de 12 m dar mi se pare c am mult.
Va multumesc

Intr-adevar, conform ord.239/2019, distanta minima între orice parte a clađirii și axul liniei (puteți considera distanța până la stâlp) este de 12m.
De o parte si de alta a liniei trebuie sa exista o distanta de 12m până la orice construcție. De asemenea o alta regula este:

Se interzice traversarea LEA noi peste construcţiile/clădirile existente, respectiv amplasarea de construcţii/clădiri noi în culoarul de funcţionare a LEA existente, iar în cazul apropierilor între acestea se respectă o distanță minimă pe orizontală între axul LEA și orice parte a construcţiei/clădirii de 1,5 x înălțimea celui mai înalt stâlp din apropiere sau înălțimea construcţiei/clădirii, oricare dintre acestea este mai mare.

energie-electrica
Site Admin

Re: Avizul de amplasament - Distanțele de siguranța intre clădiri si liniile electrice aeriene

Daniel ne scrie:

Buna ziua, va rog frumos un raspuns: Pe strada este amplasata o retea de medie tensiune, casa este construita la 20 metri, dar vreau sa construiesc la poarta un garaj. Am voie sau nu? cineva de la enel mi-a spus ca trebuie o distanta de minim 7 metri unde ar cade linia de tensiune. Va multumesc.

Trebuie sa pastrati o distanța de minim 12 m între axul liniei și garaj.

energie-electrica
Site Admin

Nastase Ovidiu ne scrie:

Salutare. As avea nevoie urgenta de un raspuns la posibila problema pe care o am.
am inceput constructia unei case pe un teren pe care se afla un stalp de medie de 20kv.
Casa se afla la 8 metri de stalp si aprox 7 metri de extremitatea firului exterior.
In martie 2020 am luat de la Electrica avizul de amplasament favorabil conditionat prin care ma angajez sa schimb izolatorii din simplii in dublii pe cheltuiala mea.
Acum inteleg ca in aprilie 2020 s-au schimbat anumite reglementari si ca ar trebui sa am casa la 1,5 x inaltimea stalpului ceea ce ar insemna aprox 15 metri. Casa deja a fost inceputa si nu mai am cum sa o mut din loc. Avizul de amplasament e in termen.credeti ca daca schimb izolatorii, atunci cand voi face cerere de bransare voi avea probleme?
Multumesc

Va recomand sa solicitati realizarea unui studiu de coexistența cu o societate atestata ANRE. Daca va aflați la 7m de conductorul extrem, cred ca sunt sanse mari ca prin studiu sa se dovedeasca faptul ca zona este sigură. Succes !

CLAUDIA

Mesaj de CLAUDIA »

Buna,
Am o suprafata de teren de 500 m, latimea lui se afla la o distanta de aproximativ 20 m de un stalp de inalta tensiune , intr-o zona de urbanizare .
Mi se cere un PUZ pentru toata suprafata UTRL.Vecinii care si-au cumparat terenuri, fara acces la drum solicita realizarea unui drum pe parcela mea si astfel deplasarea parcelei mele catre acel stalp.
Care este distanta minima, fata de stalp, pe care nu pot construi sau pune gard.
Sa accept deplasarea catre stalp sau nu?

multumesc,

energie-electrica
Site Admin

CLAUDIA scrie:
Vin Iul 31, 2020 11:42 am
Buna,
Am o suprafata de teren de 500 m, latimea lui se afla la o distanta de aproximativ 20 m de un stalp de inalta tensiune , intr-o zona de urbanizare .
Mi se cere un PUZ pentru toata suprafata UTRL.Vecinii care si-au cumparat terenuri, fara acces la drum solicita realizarea unui drum pe parcela mea si astfel deplasarea parcelei mele catre acel stalp.
Care este distanta minima, fata de stalp, pe care nu pot construi sau pune gard.
Sa accept deplasarea catre stalp sau nu?

multumesc,
Asta ar înseamna deplasarea terenului catre stâlp cu aproximativ 6-8m (sau cât este lungimea drumului) nu ? Deci sa ajungeti la aproximativ 12-14m fata de stâlp. Ca raspunsul meu sa fie unul cât mai documentat, ar ajuta foarte mult o fotografie cu tipul stâlpului, întrucât inaltă tensiune înseamnă 110kV, 220kV sau 400kV. Insă se poate ca stâlpul respectiv sa nu fie de înaltă tensiune, ci de medie tensiune, situație in care se poate discuta despre o acceptare a deplasarii stâlpului. Ar mai ajuta foarte mult si forma terenului, întrucât daca el are o lungime foarte mare, înseamna ca orice metru impus de zona de protecție si siguranța a liniei electrice aeriene va poate afecta. Ar ajuta o fotografie cu situatia ! Incarcati-o undeva si puneti link-ul aici. Nu uitati si de fotografia cu stalpul.

Scrie răspuns